Üst Slider

» » HANGİ BÖLÜM KAÇ NETLE KAZANILIR? TÜM BÖLÜMLER BİR ARADA

Üniversite sınavına hazırlık sürecindeki hemen hemen her öğrencinin sürekli aklına takılan “hangi bölüm kaç netle kazanılır , X bölümü için kaç net gerekli, YGS sıralamam Y bin LYS’de kaç net gerekli” gibi benzer soruların cevabını artık en güvenilir kaynak; Yükseköğretim Kurulu (YOK) verecek. Peki nasıl?

Karşınızda YOK ATLAS !

Sınav döneminde ki öğrencilerimizin akıllarını daha fazla bu sorularla meşgul etmesini istemeyen YOK,  ATLAS adındaki internet sitesini duyurdu. Peki bu site nedir, ne işe yarar?
Atlas programının asıl amacı başta da belirttiğimiz gibi öğrencilere her bölümün ortalama kaç net veya başarı sıralaması ile aldığını en doğru şekilde öğrencilere göstermek.Bunu yaparken de size sunduğu bilgileri geçen yılın sınav sonuçlarından sunuyor. Yani örneğin Bilgisayar Mühendisliği ile ilgili bilgilere ulaşmak istiyorsanız Atlas sayesinde geçen sene üniversite tercihleri sonucunda Bilgisayar Mühendisliğine yerleşen kişilerin  derslerden kaç net yaptığı, totaldeki puanlarının ne olduğu, üniversitelerin taban ile tavan puan ve başarı sıralamaları filtrelenerek sizlere sunuluyor. Ayrıca bu program tamamen ücretsiz ve %100 güvenilir.Ayrıca bu bilgilere daha rahat ulaşabilmeniz için ATLAS sitesinde 4 farklı kategori bulunuyor.Bunlardan da kısaca bahsedelim.
hangi-bolum-kac-netle-kazanilir
Ön Lisans Atlası
YGS ile yerleşecekler, sınavsız geçiş hakkını kullanacaklar geçen yıl yerleşenlerin YGS netlerini, lisede ki alan ve dallarını, yatay geçiş yapma istatistiklerini ve benzer birçok istatistiğe ulaşarak doğru tercih yapmak isterseniz tüm güvenilirliği ile Ön Lisans Atlası kullanabilirsiniz.

Hangi Bölüm Kaç Netle Kazanılır | LYS’de Kaç Net Yapmalıyım ?

YGS sonuçları iyi olanda kötü olanda LYS’de neler yapması gerektiğini ister istemez merak ediyor. Bu durumu da düşünen YOK Atlas programı içeresine YGS-LYS net sihirbazı eklemiş. Burada istediğin Lisans veya Ön Lisans programını seçerek geçen yıl ki öğrencilerin YGS ve LYS’de kaç net yaptığını görebilirsiniz. Kısacası artık hangi bölüm kaç netle kazanılır sorusunun cevabını da atlas ile bulabilirsiniz.

burhan demir

«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

29 yorum:

 1. Aslı ben. bu puan türleri neye göre heplanmış yani netten bu şekilde hesapladığımızda daha düşük çıkıyor bir yanlışlık var. misal sizin hesaplamanız 411 çıkıyor netten 350 küsür yanlışlık var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. BENİM HESAPLAMALARIMI 40-45 OKUL PUANI EKLEYEREK YAPIYORUM. HAM PUAN HESAPLAMASI YAPMIYORUM. BELKİ FARK ORDAN ÇIKIYORDUR

   Sil
 2. merhana ben gül.ygs 3 puanım 296 sıralmam 271533 ygs4 296 sıralamam 244449.marmara üni yada çanakkale 18 mart üni tarih ögretmenliği istiyorum toplam kaç net yapmam gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ÇANAKKALE 395 MARMARA 420 PUANLA ALMIŞ. BUNUN İÇİN YAKLAŞIK 125-145 ARASI NET YAPMALISIN

   Sil
 3. merhaba hocam ben tuba ygs5 puanım 381 sıralamam 48 bın.okuldan 50 puan gelıyor.Atatürk üniversitesi hukuk fakültesi için en az kaç net yapmam gerek?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ATATÜRK HUKUK 423 VE İÖ 419 İLE ALMIŞ. BUNUN İÇİN YAKLAŞIK 110 NET GEREKİYOR

   Sil
 4. merhaba ben ceyda ygs4 puanım 300 gazıantep gastronomi için lysden kac net yapmalıyım okuldan 45 puan alıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. GAZİANTEP 355 PUANLA ALMIŞ. BUNUN İÇİN YAKLAŞIK 100 NET YAPMALISIN

   Sil
 5. Hocam size bir sorum olacak. Tobb üniversitesi paralı hukuk için lysde 8 matematik,15 geo,50 ede,21 cografya yeterli olur mu? Hukuk netleri bunu gösteriyor fakat ygsde toplam 80 net gösteriyor. Benim ygsde toplam netim 51.5 puanım da 257 geldi. Arada 28.5luk bir fark var bu farkı okul puanıyla kapatabilir miyim? Okuldan 38 puan gelecek. Girme şansım var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. OKUL PUANININ YÜKSEK OLMADIĞI İÇİN ARADAKİ FARKI KAPATMAN İÇİN LYS DE 20-25 NET FAZLA YAPMALISIN

   Sil
  2. 20 net ile arayı kapatabilir miyim hocam?

   Sil
 6. mrb ben damla son seneye geçiyorum okul birinciliği durumum var hedefim yuksek acık ögretime gecmek istiyorum eger gecersem okul puanım nasıl etkilenir ve birinciliğimin bana faydası olur mu tşkler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. AÇIKÖĞRETİME GEÇERSEN OKUL BİRİNCİLİĞİ ŞANSINI KAYBEDERSİN. BÖYLE BİR SURUMUN VARSA AÇIKÖĞRETİME GEÇME

   Sil
 7. hocam ben eren .hukuk fakültesine geçmek için bu sene 2. hazırlanışım olmasına rağmen adalet bölümünü tercih edeceğim ygs3 puanım 342 feçen sene okuldanda 42 puan geliyor.istanbul aydın okan ve kültür tam burslular tutuyor ancak geçen seneye göre puanlarda bir artış olması ve kazanamama ihtimalim nedir lütfen yardım edin kafam çok karışık ve korkuyorum.şimdiden çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SIRALAMALRI GÖRMEDEN PUANLARIN DÜŞÜP DÜŞMEYECEĞİNİ BİLMEK ZOR. BU BÖLÜMDE ADALET MESLEK LİSESİNDE OKUYANLARA ÖNCELİK TANINIYOR. AMA YİNE DE GEÇEN YILIN PUANLARINA GÖRE GİRME İHTİMALİN VAR

   Sil
  2. hocam ygs 3 sıralamam 106 bin .puanımın o bölümlerden yüksek olmasına rağmen girememe ihtimalim çok mu yüksek?

   Sil
  3. OKUL PUANLI SIRAMALAYI GÖRMEK GEREKİR. ANCAK ÇOK BÜYÜK BİR DEĞİŞİKLİK OLACAĞINI SANMIYORUM

   Sil
  4. hocam teşekkürler.ben eşit ağırlık öğrencisi olduğum için adaleti tercih ettiğimde kaç puan düşer ortalama veya en fazla şimdiden tekrar teşekkür ederim

   Sil
  5. PUANLARIN DÜŞME OLAYI YOK ARTIK. SADECE ADALET LİSESİNİ OKUYTANLAR EK PUAN ALACAKLAR

   Sil
 8. ozan aydoğan

  selamunaleyküm
  bişi sorabilirmiyim

  ben hiç mat ve fen yapmadım
  türkce 29,5 net sosyal 32,5 net ygs 4 puanım 325,816 sıralamam 134816 okul puanım 40 geliyo

  tokat ilahiyat 355 ve sıralama 179binden almış en son

  girebilirmiyim acaba yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MEVCUT DURUMA GÖRE 365 PUANIN OLUYOR. BUNA GÖRE YERLEŞME ŞANSIN OLDUKÇA YÜKSEK

   Sil
  2. ozan aydoğan
   abi mat ve geo yapmadım etkiler mi bunu ve okul puanı eklendiğinde sıralamam düşer mi yükselir mi? teşekkürler

   Sil
  3. İLAHİYAT YGS-4 PUANIYLA ALDIĞI İÇİN MATEMATİK VEYaA GEOMETRİ YAPMAMAN PUANINI DÜŞÜRMEZ. OKUL PUANINA BAĞLI OLARAK SORALAMAN DEĞİŞİR

   Sil
 9. Bu yukarıda verilen bölüm ve olasılıklar doru mu acaba burhan hocam ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. AÇI DERSHANESİNİN GEÇEN YIL PUANLARINA GÖRE YAPTIĞI BİR HESAPLAMA DOLAYISİYLA GEÇEN YILIN PUANLARINA GÖRE DOĞRU

   Sil
 10. merhabalar ankara hukuk için hem ygs hem lys derslere göre kaç net yapmam gerektiğini belirtebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ANKARA HUKUK 450 PUANLA ALMIŞ. BUNUN İÇİN YGS DE 90-95 NET LYS DE 120 NET CİVARINDA YAPMALISIN

   Sil
 11. Merhaba urfa harran üniversitesi sınıf öğretmenliği için YGS de kaç net yapmak gerekiyor acaba ? Sayısalcıyım sözel derslerde yapıyorum ama sayısallar kadar değil sizce kazanma ihtimalim ne kadar ? Şimdiden teşekkürler ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. PERİHAN:
   YGS'de netin üstüne çıkman gerekir

   Sil

LÜTFEN YORUMLARA ADINIZI YAZINIZ.AKSİ TAKDİRDE SORULARINIZA CEVAP YAZILMAYACAKTIR

YGS-LYS SORGULAMA